Ve dnech 17. a 18. června se uskutečnilo v Langhans – Centru Člověka v tísni závěrečné setkání týmů, které se zapojily do projektu Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme. V jeho rámci pátral po osudech pamětníků komunistické perzekuce také tým složený z našich studentů – Martina Sýkory (3.H), Nikoly Voráčové (6.A) a Jana Kaplana (7.A).
Velmi zdařile zpracovali příběh pana Josefa Čecha z Pardubic (*1930), který byl v roce 1951 odsouzen za pomoc politickým vězňům v Jáchymovských uranových dolech k trestu odnětí svobody v trvání patnácti let. Ve věznicích a uranových dolech strávil přes devět let. V roce 1962 byl znova odsouzen za pobuřování – poslouchal vysílání Rádia Svobodná Evropa. Komunistům se nikdy nepodřídil.
Pan Čech neměl možnost studovat, ale přesto je velmi sečtělý, výborně zná české i světové dějiny, zajímá se o to, co se ve společnosti děje. Setkání s ním jsou vzácnou příležitostí mluvit se statečným a nesmírně vstřícným člověkem „Jménem Čech“. Práce na projektu byla byla pro studenty nesmírně zajímavá, poučná a obohacující. V jejím rámci bádali v Národním archivu v Praze, zúčastnili se workshopu o moderních dějinách, část týmu absolvovala s panem Čechem umělecké focení pro pokračování výstavy o hrdinech 3. odboje.
Tým bude příběh pana Čecha prezentovat rovněž 27. 6. v Praze na Tylově náměstí v rámci akce Proti ztrátě paměti, kterou pořádá nadace Člověk v tísni ke Dni obětí komunistického režimu a 63. výročí popravy doktorky Milady Horákové.
Alena Vomlelová
související text: https://www.gypce.cz/2013/06/13/proti-ztrate-pameti/