Barrandien je oblast na jih od Prahy. V této lokalitě se nachází velké několik geologicky významných lokalit období prvohor. Nejvýznamnější součástí je Český kras, mezi další významné lokality patří např. naleziště trilobitů u Skryjí na Rakovnicku. V rámci projektu financovaného z prostředků EU Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji se skupina žáků zúčastnila exkurze do míst, kde se potkali se staršími prvohorami.
Ve dnech 23. 4. – 25. 4. 2014 se studenti druhých ročníků vyššího gymnázia zúčastnili zeměpisně – biologické exkurze do světově geologicky a paleontologicky významné lokality Barrandienu, jak je nazývána oblast mezi Prahou a Plzní.
Barrandien je z hlediska paleontologického známý především velkým množstvím fosilních organismů, které obývaly dno mělkého zálivu v dobách od kambria do středního devonu, tedy v období asi před 530 až 325 miliony let.
Již první den nás čekal nabitý program, který jsme zahájili kde v Praze, pod Barrandovou skálou. Pan RNDr. Daniel Smutek a Mgr. Jan Doucek z Vodních zdrojů Chrudim, kteří nás celé tři dny provázeli, nám poskytli spoustu informací nejen o životě a díle Joachima Barranda, ale zaujali nás i odborným vyprávěním a hlavně ukázkou lokalit s výskytem graptolitů, břidlic, krasových tvarů, stromatolitů a v neposlední řadě trilobitů, což bylo zcela jistě největší lákadlo a takzvaná třešnička na dortu našeho třídenního putování v čase. Během exkurze jsme dále navštívili lokality Sv. Jan pod Skalou, Kokšín, Ejpovické jezero, Solvayovy lomy, Skyje, Felbabka, Homolák, Kosov a Klonk u Suchomast, který byl v roce 1972 vyhlášen mezinárodním stratotypem přechodu silur/devon.
Zcela zničeni po celodenní práci s geologickými kladívky jsme se vraceli načerpat energii do dalších dnů na příjemný ranč Málkov nedaleko Králova Dvora, kde jsme měli zajištěno ubytování. Zajímavě strávené tři dny v přírodě umocnilo i pěkné počasí, které nás celou dobu provázelo.
Nyní účastníci exkurze zpracovávají získané podklady. Výsledky jejich práce zde naleznete v druhé polovině května.
text a foto: Radka Vašíčková
související
Akce se konala v rámci Projektu registrační číslo CZ.1.07/1.1.00/44.0012 „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Projekt OP VK s názvem Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/44.0012