V úterý dne 27. 5. 2014 se studenti předmaturitních ročníků zúčastnili přednášky s finančními poradci ze společnosti ABC finančního vzdělávání. Základy finanční gramotnosti si studenti osvojili pomocí výukové hry „Peníze navíc – hra o život(ě)“.
Byli rozděleni do šesti skupin, z nichž každá hrála roli rodiny s určitým rozpočtem a závazky a jejím úkolem bylo splnit určené finanční cíle v časovém horizontu třiceti let. Jednotlivá kola hry měla tři fáze – finanční transakce, událost a vývoj trhů. Rodiny tedy nejprve nakoupily nebo prodaly finanční produkty, nastavily výši pojistného nebo si například pořídily hypotéku na dům. Následně byla finančním poradcem vylosována událost, která měla na rodinu vliv pozitivní (povýšení, dědictví, bonusový plat) nebo negativní (úraz, krádež, škoda na majetku). Na závěr kola přišly na řadu transakce, v rámci kterých rodiny mohly reagovat na událost, například nechat si vyplatit pojistné a splatit půjčku, nebo zpeněžit výnosy z investic (akcie, peněžní trh, dluhopisy). Jen dvěma skupinám se podařilo dosáhnout cíle – splatit hypotéku, našetřit dostatek kapitálu na stáří a zaopatřit své děti.
Účelem hry je seznámit studenty s produkty finanční gramotnosti a mechanismy peněžního trhu pomocí simulování reálných situací, se kterými se hráč může setkat v běžném životě, a nad jejichž řešením se musí zamyslet a postupně si vytvořit finanční strategii. Hlavním principem hry je fakt, že nic nenaučí lépe než chyba a její prožitek, a snaha poučit hráče, aby se obdobné chyby v reálném životě vyvaroval.
A. Horáková, 7.B