V úterý 26. 5. 2015 jsme se rozjeli se třídou 6. B do Národní galerie. V 10 hodin jsme dorazili na místo určení, tedy do Veletržního paláce. Zde jsme byli rozděleni na dvě skupiny: třídu 6. B si odvedla lektorka na animační program „Obraz a hudba na počátku 20. století“. Nás přivítala velice sympatická paní, která se na příští tři hodiny stala naší průvodkyní programem „Permanentní revoluce“.
Hned úvodní činnost nás příjemně překvapila. Jednalo se o spojování našich oblíbených hudebních skupin, interpretů a stylů s barvami a symboly. Poté jsme utvořili dvojice, navzájem si zavázali oči a za zvuku skladby Píseň visutých zahrad jsme přenášeli své pocity z hudby na velkoformátový papír. Byla to jedinečná příležitost „odhodit zábrany“ a spontánně kresbou uhlem realizovat své prožitky. Po této aktivitě z nás spadla poslední nedůvěra i nervozita.
Nato jsme vyrazili do expozice galerie. Postupně jsme se usadili ke čtyřem obrazům vytvořeným v uměleckých stylech 1. poloviny 20. století. Jednalo se o tyto obrazy: Dítě u lesa – Emil Filla, Salome – E. Filla, Kleopatra – Jan Zrzavý a Eudia – František Kupka. Před samotným výkladem jsme si u každého obrazu poslechli skladbu odpovídající duchu a tématu obrazu. O obrazech jsme mohli volně diskutovat a sdělovat své myšlenky a dojmy. Tedy žádné: Buďte potichu a dívejte se. Samotné pojetí výstavy – spojení hudby a výtvarného umění – se nám moc líbilo. Nakonec jsme ještě po vyslechnutí skladby Šest malých klavírních skladeb vytvořili koláže, které podle nás skladbu vyjadřovaly. Zhruba tříhodinový program skončil a my odcházeli plni pozitivních dojmů.
Z. Sobolová a M. Odstrčilová, 2. F