Symbolicky v den čtyřiasedmdesátého výročí vyhlazení osady Ležáky, 24. června 2016, jsme si v polské Osvětimi připomněli tragické osudy dalších obětí nacistického teroru. Koncentrační tábor Auschwitz, skládající se ze tří částí ( Auschwitz I, Auschwitz II Birkenau, Auschwitz III Monowitz), byl největším lágrem třetí říše. V této továrně na smrt bylo mezi lety 1940 – 1945 vyvražděno na půl druhého milionu osob, převážně židovského původu.
foto: Jakub Dlouhý 6.A
Po pětihodinové cestě autobusem se nás ujala česky mluvící průvodkyně. Při exkurzi v hlavní části tábora Auschwitz I jsme byli seznámeni se základními fakty o táboře, s životními podmínkami vězňů, se způsoby popravování nebo také s táborovou hierarchií. Viděli jsme popraviště, krematorium s plynovou komorou, místo, kde se vězni řadili na nechvalně proslulé apely (vězeňské nástupy) a několik budov se stálou expozicí.
foto: Jindřich Horák 6.B
Po krátkém přesunu autobusem jsme na věži vstupní brány zahájili prohlídku části Auschwitz II Birkenau. Zde nás čekal jeden z největších zážitků dne – beseda s pamětnicí paní Evou Liškovou. Tato žena, která v nejstrašnějším vyhlazovacím táboře prožila dva roky, nám povyprávěla o životě v Birkenau za 2. světové války i o složitém začlenění bývalých vězňů do civilního života po válce. Setkání bohužel netrvalo dlouho, neboť paní Lišková byla požádána, aby jako zástupkyně přeživších konfrontovala své hrůzné zážitky s názory neonacistického popírače holokaustu pro kamery dokumentaristů.
Po zhlédnutí části natáčení a položení kytice k památníku připomínajícímu oběti nacistických zvěrstev jsme se zmožení silnými zážitky a přímým sluncem vydali na zpáteční cestu.
Lukáš Svoboda 7. B