Ve dnech 19. 12. 2024 a 9. 1. 2025 se třída 4.A zúčastnila workshopů z oboru fyzika a chemie ve vzdělávacím centru Sféra. Během workshopu CzechRad – Radioaktivita bezpečně se studenti seznámili s historií i současností měření radioaktivního záření. Sami si mohli vyzkoušet práci s českým detektorem radiace CzechRad při aktivitách: Podezřelé kanystry, Stínění radiace různými materiály a Měření radiace v ulicích Pardubic. Součástí týmové práce bylo i vyplnění pracovních listů, tvorba grafů a také přenesení naměřených radiačních dat do mapy Pardubic.
Workshop je součástí celorepublikového projektu IMPAKT. Jeho cílem je rozvoj připravenosti ČR na radiační nehodu. Jde o seznámení široké veřejnosti s měřením radioaktivity, které mohou provádět občané i bez hlubší odborné znalosti. Snahou je předejít tak možným dezinformačním kampaním o radiační situaci v ČR. V rámci projektu IMPAKT se vyrobí 1000 detektorů CzechRad, které budou předány jednotlivcům a institucím. Díky spolupráci ÚTEF ČVUT, SÚRO a centra Sféra bylo právě 5 detektorů předáno do Pardubic a třída 4.A pilotovala tento projekt v Pardubicích.
Paralelně s fyzikálním workshopem CzechRad se druhá polovina třídy věnovala také novému chemickému workshopu Luminiscence a záření. Každý z workshopů trval 180 minut a jako učitelé jsme se shodli na jejich užitečnosti jak pro výuku fyziky, tak chemie. Do budoucna je budeme chtít zařadit do tematických plánů kvarty a zřejmě i prvních ročníků čtyřletého studia.
Vladimír Vícha, David Bogdanovič