Níže najdete stručný popis probíraných témat předmětu Chemie.
Podrobné tématické plány pro jednotlivé ročníky studia naleznete v sekci Dokumenty ke stažení.
Jako doplňková aktivita k základnímu studiu chemie může sloužit také účast v chemických soutěžích, především chemické olympiádě. Kabinet chemie poskytuje každoročně možnost přípravy na tyto soutěže. Úspěšná účast v chemické olympiádě, především pak účast v celostátním kole nejvyšší kategorie, je zohledňována některými vysokými školami při přijímacím řízení.
Výuka chemie začíná ve druhém ročníku gymnázia (7. třída) a slouží v prvních dvou letech jako úvod a příprava pro studium na úrovni střední školy.
V prvním roce se žáci seznámí se základními pojmy v chemii jako jsou prvek, sloučenina a atom. Seznámí se též se základními vlastnostmi prvků (kovů, polokovů a nekovů), s typickými chemickými reakcemi těchto prvků a s reakcemi a vlastnostmi jednoduchých sloučenin (oxidů, sulfidů, halogenidů, kyselin, zásad, solí).
Ve druhém roce studia následují redoxní chemické reakce a jejich aplikace na výrobu kovů (především železa) a krátký exkurz do energetiky. Nejobsáhlejší kapitolu tvoří základy organické chemie (uhlovodíky a jejich jednoduché deriváty), petrochemie a chemie umělých hmot. Zakončení tvoří krátký úvod do biochemie a významných látek pro živé organismy a nakonec vztah chemie, ostatních věd a životního prostředí.
Po tomto dvouletém úvodu se v následujících čtyřech letech probírá látka střední školy (viz níže). Výhodou je, že je začíná již ve čtvrtém ročníku (9. třídě) a je rozložená do čtyř let (nikoliv jen do tří), což se vzhledem k množství probírané látky pozitivně odráží na kvalitě výuky, znalostech studentů i studijních výsledcích.
Výuka chemie je tříletá, navazují na ni dva volitelné semináře.
Základní látka je tvořena vybranými kapitolami z následujících okruhů
obecná chemie
anorganické chemie
organické chemie
základy biochemie
První rok semináře je věnován dvěma tématům:
Druhý rok semináře je pak věnován především opakování maturitních témat.
Seminář je věnován především podrobnému opakování maturitních témat a otázek.
Podle zájmu (a především píle) studentů jej lze rozšířit například o řešení testů u přijímacích zkoušek na vysoké školy (především lékařských fakult) či jiná témata dle zájmu.